top of page

Безымянный

  • Щабельська О. В.
  • 25 апр. 2017 г.
  • 5 мин. чтения

Клас: 5

Тема. Різноманітність організмів. Рослини.

Мета:

навчальна: ознайомити учнів із різноманітністю живих організмів, розглянути особливості будови представників рослинного світу, з’ясувати значення рослин в природі та житті людини;

розвивальна: розвивати просторову уяву та мислення, увагу, уміння визначати послідовність дій, сприяти розумінню практичної необхідності набутих знань;

виховна: виховувати бережливе, ціннісне ставлення до живих організмів та навколишнього середовища, відповідальність за збереження природи Землі, повагу до товаришів, свідоме ставлення до навчання.

Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь, навичок.

Обладнання: Природознавство : підручник для 5-го кл. загальноосвітнього навчального закладу / Т.В. Крошевнюк, В.І. Баштовий; за аг. ред. О.Г. Ярошенко.-К. : Генеза, 2013.,зошити, фотографії різних видів рослин, таблиці, мультимедійна презентація.

Опорні та базові поняття: хлорофіл, одноклітинні та багатоклітинні організми, однорічні, дворічні, багаторічні рослини, лікарські рослини, отруйні рослини.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Учитель

Всі мерщій сідайте, діти

Домовляємось- не шуміти

На уроці природознавства не дрімати,

Руку вчасно підіймати.

Відкриваємо віконце

В чудовий світ природи

Тож часу не втрачаймо,

Працювати починаймо.

Хвилинка спостережень

Вчитель: Почнемо з хвилинки спостережень. Подивіться у віконечко і закресліть в картках все зайве, що не відповідає сьогоднішньому дню:

Вітер хмарно сонце дощ сніг

ожеледиця холодно тепло ясно роса

ІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Прийом «Повідомлення легенди»

Було у матері Природи

Дві донечки такої вроди.

Хто їх побачить хоч на мить,

Не міг забуть і розлюбить.

Голубооку звали Флора.

У неї очі — наче зорі.

Завжди замріяна, тендітна.

Ласкава, ніжна та привітна.

Фауна — швидка, як вітер.

Могла з птахами полетіти,

І за оленями стрибати,

Та з білочками пустувати.

Обидві світ живий любили,

Відтак його боготворили.

Тож вирішила мудра мати

Природні їм дарунки дати:

Мрійливій Флорі — світ рослинний,

А жвавій Фауні — тваринний.

Щоб берегли і доглядали,

Від всього злого захищали.

Живуть в легендах і понині

Живого світу дві богині.

Запитання: Діти хто ж такі ці дві богині, що живуть понині? (відповіді учнів: флора-рослинний світ, фауна- тваринний світ).

Головними персонажами нашого уроку будуть представники рослинного світу.( Слайд 1.) Адже світ рослин такий барвистий і неповторний, а наш обов’язок навчитись берегти, цінувати та любити безцінний дар природи.

ІІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів

Прийом «Світлофор»

У кожного учня картка, яка з одного боку червона, а з іншого – зелена. Вчитель задає запитання ,а всі учні підіймають картки: хто знає відповідь – сигналізує зеленим, а хто не знає – червоним.

1.Перелічіть ознаки, за якими живі організми відрізняються від тіл неживої природи.

2.Яке значення для організмів має живлення?

3.З чого складаються живі організми?

4.На які групи поділяються організми за кількістю клітин у іхньому складі?

5.Наведіть приклади одноклітинних організмів.

6.Наведіть приклади багатоклітинних організмів.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Розповідь вчителя з елементами бесіди

Весь живий світ поділяється на чотири великих царства:Рослини, Тварини, Гриби, Бактерії.Сьогодні на уроці пропоную вам діти відвідати та познайомитися з царством Рослин.

Рослинні організми утворюють окреме царство — Рослини (Plantae).

— Чи здогадались ви про походження їх назви? Від якого слова походить слово «Рослина»? (Рости.) Такої назви вони дістали не випадково, адже переважна біль-шість рослин має необмежений ріст, тобто росте протягом усього життя.

Рослини-це організми ,які мають клітинну будову, живляться, ростуть та розмножуються тобто мають всі ті властивості, які притаманні живим організмам. Разом з тим рослини мають ознаки, за якими відрізняються від інших живих організмів. Розглянемо ці ознаки:( Слайд 3.)

1. Рослини виділяють кисень, яким дихають всі живі організми.

2. Рослини зазвичай ведуть прикріплений спосіб життя, хоча окремі частини їхнього тіла здатні рухатися.

3. Рослини характеризуються багатоманітністю розмірів, форм листків і забарвленням квітів і плодів, способами розмноження, тривалістю життя.

4. Вирізнити рослин з поміж інших організмів можна доволі швидко за зеленим кольором, який їм надає речовина хлорофіл, завдяки хлорофілу рослинні організми на світлі утворюють органічні речовини, що необхідні їм для існування.

2.Різноманітність рослин

Серед рослин існують одноклітинні організми наприклад (хламідомонада) (Слайд 4.) і багатоклітинні (приклади багатоклітинних рослин учні наводять самостійно) . Ви вже знаєш, що за зовнішнім виглядом стебла та його розмірами серед рослин розрізняють дерева, кущі і трав’янисті рослини.(Слайд 5.) Якщо у рослини наявна квітка, то така рослина відноситься до групи квіткових рослин.(Слайд 6-7.) Рослини цієї групи вражають формами і розмірами, забарвленням квіток.

До основних органів квіткової рослини належать корінь, пагін, що утворений стеблом і листками, квітка, плід і насіння. Корінь закріплює рослину в ґрунті і поглинає з нього воду з розчиненими речовинами, необхідними для живлення рослини. Стебло слугує опорою рослини, по ньому рухаються поживні речовини. Листок забезпечує утворення органічних речовин і кисню, який виділяється у навколишнє середовище. З квіток розвиваються плоди і насіння, завдяки яким квіткові рослини розмножуються.

У природі є чимало рослин без квіток . До них належать мохи, папороті, які зростають на зволожених територіях, а також водорості, поширені у водоймах та зволожених місцях суходолу.(Слайд 8.)

Існують ще один поділ рослин на однорічні, дворічні, багаторічні. Однорічні встигають протягом року вирости й утворити насіння, з якого на наступний рік з’являться нові рослини. В Україні таких рослин багато росте на луках, у степу. Їх вирощують на полях (огірки, гарбузи, кукурудза, помідори), висівають на квітниках (айстри, чорнобривці, матіола).

Рослини, у яких від проростання насінини до утворення нового насіння проходить два роки, називають дворічними. Це морква, селера, петрушка, лопух.

До багаторічних рослин належать усі дерева й кущі, а також деякі трав’янисті рослини, як-от: суниці, піони, хризантеми та інші. Вони квітнуть і утворюють плоди більше двох років.

Робота в групах

Учні об’єднуються у групи, на кожну групу вчитель роздає картки із зображенням рослин. Перша група із наведених рослин відбирає представників однорічних рослин, друга група відбирає картки із зображенням дворічних рослин, третя група працює з картками багаторічних рослин.

Вчитель аналізує роботу учнів та визначає вірність виконання завдання.

Фізкультхвилинка

Щоб ніколи не хворіти,

Треба вправи нам робити

Із-за парт швиденько встали,

Спинки гарно розрівняли,

На носочки піднялись.

Руки разом опустили

І швиденько присіли

Потім встали руки в боки

Всі красиво робим кроки

Назад- вперед прогнулись добре.

Не будем мати ми хвороби.

Проблемне питання:

Поміркуйте, які рослини є листопадними, а які вічнозеленими, спробуйте навести приклади даних рослин.

3. Лікарські рослини (Слайд 9.)

Деякі представники рослинного світу мають лікарські властивості і таких рослинок відносять до групи лікарських. Люди використовують різні частини цих рослин для приготування: настоянок, сиропів, порошків. Наприклад: сік подорожника входить до складу засобів для лікування кашлю і захворювань шлунка. Для полоскання горла використовують настоянки нагідок і шавлії, плоди малини, калини та лимону використовують при застудних захворюваннях.

4.Отруйні рослини (Слайд 10.)

Серед представників рослинного світу є не лише рослини з лікувальними властивостями, але і рослини, які є небезпечні для життя та здоров’я людини.

Отруйні речовини накопичуються в різних частинах рослини. Високий вміст отруйних речовин у плодах вовчої ягоди і конвалії, у листках блекоти. Є рослини, всі частини яких отруйні. Наприклад, вся рослина аконіту - від кореня до квітки - надзвичайно отруйна, навіть нюхати її небезпечно для здоров’я.

Тому щоб уникнути отруєння, слід знати та вміти розрізняти отруйні рослини серед великого розмаїття рослинного світу.

5.Значення рослин в природі та житті людини

Рослини – основне джерело органічних речовин на Землі. Вони виділяють в атмосферу кисень, який використовується для дихання живими організмами, і поглинають вуглекислий газ. Рослини збагачують грунт, очищають повітря від пилу і захищають від шуму.

Людина використовує рослини в якості будівельних матеріалів, палива, сировини для промисловості. З рослин отримують вату, пряжу, тканини, папір, фарби та ін. Також людина використовує рослини в якості ліків.

V.Закріплення вивченого матеріалу

Бесіда за запитаннями:

1. На які групи поділяються всі живі організми?

2. Що таке хлорофіл,яку функцію він виконує в організмі рослин?

3.Назвіть ознаки які притаманні лише рослинам.

4.Чому людина не може існувати без рослин

Робота з схемою « Будова квіткової рослини»

Підпишіть частини будови квіткової рослини

1-

2-

3-

4-

5-

Гра «Упіймай зайве».

- Сосна, ялина, модрина, дуб, тис.

- Калина, ліщина, підсніжник, бузок.

- Яблуня, смерека, слива, жоржина, айстра.

- чемериця біла, вовча ягода, блекота чорна, подорожник

VI. Підсумок уроку

Життя неможливе без рослин. У природі все пов’язане між собою. У наш час суспільство повинно усвідомити, що втрата кожного виду живих організмів завдає непоправного збитку не тільки природі. Але й усьому населенню Землі. Тому охорона природи та її захист стали одним із найважливіших завдань людства.

Природа нам – як рідний дім

Вона усім, як мати,

Щоб лад завжди був в домі тім,

Про це нам треба дбати.

Люди добрі! Нас почуйте!

Честь дерев завжди шануйте!

Вони кисень нам дарують

І печалять і хвилюють.

Метелик хай вільно літає,

Він теж на життя право має.

Не рубай ліси, сади,

Краще нові посади.

Від пожежі захищайте,

Спокій в лісі зберігайте.

Жайвір хай літа над житом.

Право мав підсніжник жити.

Ранок в росах міг вставати.

Треба землю рятувати.

Присягаймо край наш рідний

Над усе любити,

Берегти його природу

І для нього жити.

Що нам рідне, те нам буде

І гарне, і гоже.

Присягаймо, що так буде!

Поможи нам, Боже

(Слайд 11.)

2. Обговорення вислову.

Природа так про все подбала, що повсюди ти знаходиш, чого навчатись. (Леонардо да Вінчі) (Слайд 12.)

VII. Домашнє завдання

1. Опрацювати §36 підручника.

2. Підготувати загадки про рослин.

Література:

Природознавство : підручник для 5-го кл. загальноосвітнього навчального закладу / Т.В. Крошевнюк, В.І. Баштовий; за аг. ред. О.Г. Ярошенко.-К. : Генеза, 2013.


 
 
 

Недавние посты

Смотреть все

Comments


© 2015 Волоський НВК

вул. Шкільна 2, с. Волоське,

Деражнянський район,

Хмельницька область,

32251, тел. 0 (3856)9-36-19,

e-mail: volosskee@i.ua

bottom of page