Тварини. Різноманітність тварин.
- Щабельська О. В.
- 25 апр. 2017 г.
- 5 мин. чтения
Клас: 5
Тема. Тварини. Різноманітність тварин.
Мета:
навчальна: ознайомити учнів із тваринами та їх різноманітністю, особливостями будови й життєдіяльності;
розвивальна: розвивати вміння використовувати раніше набуті знання, зіставляти та аналізувати інформацію;
виховна: виховувати доброзичливе ставлення до тих, хто живе поряд та потребує нашої допомоги.
Тип уроку:комбінований
Обладнання: плакати та слайди презентації із зображеннями різних тварин та особливостей їхньої будови й життєдіяльності.
Базові поняття й терміни: тварини, хребетні, безхребетні, свійські тварини, дикі тварини.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Дзвоник всім нам дав наказ, До роботи швидше, клас. Попрацюєм всі старанно, Щоб пройшов Урок немарно.
ІІ.Хвилинка спостережень
1.Яка зараз пора року?
2.Чим вона відрізняється від інших пір року?
3.Назвіть весняні місяці.
ІІІ.Перевірка домашнього завдання
Бесіда за запитаннями.
1. Чим відрізняються рослини від інших організмів?
2. Які рослини є однорічними? Наведіть приклад однорічних рослин.
3.Які рослини є багаторічними? Наведіть приклад багаторічних рослин.
4.Які рослини є вічнозеленими?
5. Які рослини називають лікарськими?
6. Яке значення рослин в житті людини?
ІV. Актуалізація опорних знань, умінь учнів
Загадки:
Він вухатий, білобокий,
косоокий і вусатий…
Як же звіра того звати?
(Заєць)
Не сорока, і не шпак,
Біла грудка, чорний фрак,
Як літає над землею,
То чекайте дощ за нею.
(Ластівка)
Червоні лапки,
Щипає за п’ятки.
(Гуска)
Заповзята трудівниця, Вона праці не боїться. Дуже сильна ця комаха Називається .
(Мураха)
У савані проживає, Чорно-білі смужки має. І весела, і пригожа, На конячку нашу схожа. (Зебра)
Має жало ядовите, Як вірьовка в’ється. Спритна, влучна та холодна. Як вона зоветься? (Гадюка)
На дні річному проживаю, Я небезпечні клешні маю, Довгі вуса, чорні очі, А вперед іти не хочу!
(Рак)
Про кого ці загадки?(відповіді учнів)
V. Повідомлення теми та мети уроку ( Слайд 1.)
VІ. Мотивація навчальної та пізнавалної діяльності
Вступне слово вчителя
Мабуть кожному з вас відомо, що жива природа, яка нас оточує, складається з дивовижного та багатогранного світу, де особливе місце в ній відведено тваринам. Вони живуть поряд з нами, приносять велику користь людям, викликають естетичне задоволення, спілкуючись з ними, але й потребують нашого захисту, допомоги і дбайливого ставлення.
VІІ. Вивчення нового матеріалу
Розповідь вчителя з елементами бесіди
1.Тварини.Різноманітність тварин
Тварини з’явилися мільйони років тому.( Слайд 2.) Перші тварини мешкали у воді. За час свого існування вони змінювалися і розселилися по всій планеті. Сучасні тварини - нащадки тих тварин, які колись населяли Землю . Учені з’ясували, що серед тварин минулого були рослиноїдні та хижаки.
Предками сучасних слонів учені вважають мамонтів. Ці тварини були дуже витривалі, мали кудлату довгу шерсть, яка добре захищала їх від холоду. Зріст дорослого мамонта сягав 4 метрів, а маса - 8 тонн. Нині в природничих музеях можна бачити рештки тіла цих колись поширених і на території України тварин.
Тварини (Animalia) — це організми, які живляться готовими органічними речовинами й ведуть переважно рухливий спосіб життя. Тварини, як і рослини, дихають, живляться, розмножуються, рухаються, ростуть. їхнє тіло складається з однієї чи багатьох клітин. .
За різними ознаками тварин поділяють на окремі групи:
1.За кількістю клітин в організмі
Тіло одноклітинних тварин складається лише з однієї клітини яка, за своїми функціями є самостійним організмом.
Завдання:
За допомогою підручника наведіть приклади одноклітинних тварин.( Слайд 3.)
Вони мешкають переважно у водоймах, вологому ґрунті або оселяються в тілі інших організмів. Вони здебільшого мікроскопічних розмірів, то ж вивчати їх можна тільки за допомогою мікроскопа.
Організм багатоклітинних тварин складається з органів, які мають певне призначення. Наприклад, надходження кисню в організм і виведення з нього вуглекислого газу забезпечують органи дихання. У людини і звірів -це легені, у риб - зябра. За отримання поживних речовин відповідають органи травлення (наприклад, шлунок). Завдяки органам чуттів (очі, ніс, вуха) тварини орієнтуються на території свого існування, вчасно дізнаються про небезпеку чи наявність їжі.
2.За типом живлення
Головна відмінність тварин від рослин полягає в тому, що вони живляться готовими органічними речовинами, що є у складі інших організмів. Одні тварини живляться рослинами.( Слайд 4.) Їх називають рослиноїдними (наприклад, заєць, кінь, корова). Ті, хто споживає інших тварин, належать до м'ясоїдних, або хижаків, як-от: вовк, лев, гієна.( Слайд 5.) Існують всеїдні тварини, які можуть живитися рослинною і тваринною їжею.( Слайд 6.)
3. За особливостями внутрішньої будови
Багатоклітинних тварин можна поділити на дві великі групи: хребетні і безхребетні Наприклад, риби, земноводні, плазуни, птахи-звірі, які мають внутрішню основу тіла - хребет.( Слайд 7.) Вони належать до хребетних тварин.А такі тварини, як черв’яки, комахи, павуки хребта- не мають, тому вони утворюють групу безхребетних тварин.( Сайд 8.)
У риб, жаб, яш;ірок температура тіла змінюється зі зміною температури навколишнього середовиш;а. їх називають холоднокровними тваринами. Постійну температуру тіла, яка не залежить від температури зовнішнього се-редовиш;а, мають птахи, звірі й людина. Вони утворюють групу теплокровних тварин.
4.За здатністю виробляти або накопичувати отруйні речовини (Слайд 9.)
Серед тварин так само, як і серед рослин, є багато отруйних . Вони містять речовини, небезпечні для життя і здоров’я людини і тварин. Постраждати від отруйних тварин можна, якщо вони вкусять чи вжалять людину, скуштувавши їх або просто доторкнувшись до покривів їхнього тіла. Дуже болісними є відчуття, коли жалить оса чи бджола. Це тому, що через прокол у шкірі вони вводять свою отруту. Особливо небезпечно для людини, коли її вжалять відразу багато ос і бджіл.
У Криму часто трапляються отруйні павуки каракурти і тарантули, у степах України - гадюка звичайна. Її можна впізнати за особливим візерунком на спині. У Чорному й Азовському морях мешкає риба морський дракон, який боляче жалить отруйними шипами, і медуза коренерот, контакт з якою схожий на опік кропивою.
5.За відношенням до людини
Існує також поділ тварин на свійських і диких. Тварини, яких людина приручила і розводить для своїх найрізноманітніших потреб (для отримання продуктів харчування, одягу тощо, належать до свійських тварин. Людина їх доглядає, годує, лікує. (Наведи приклади таких тварин). До свійських також належать коти, собаки, акваріумні рибки.
Життя диких тварин повністю залежить від навколишнього середовища. Вони самостійно добувають їжу, дбають про новонароджених малят, захищаються від ворогів.
Серед диких тварин чимало таких, які приносять людині користь. Наприклад, птахи. Споживаючи комах і полюючи на мишей і ховрахів, які шкодять культурним рослинам, птахи є надійними захисниками зелених насаджень. Ось чому слід охороняти птахів і піклуватися про них: створювати шпаківні й синичники, не розорювати гнізд, підгодовувати взимку. За цю невелику турботу птахи навесні і влітку віддячать сповна спасінням наших лісів, садів і врожаю полів від шкідників.
Фізкультхвилинка
Працювати перестали
І тепер всі дружно встали.
Будемо відпочивати,
Нумо, вправу починати!
Руки вгору, руки вниз,
І легесенько пригнись.
Покрутились, повертілись,
На хвилинку зупинились.
Пострибали, пострибали,
Раз — присіли, другий — встали.
Всі за парти посідали.
2.Значення тварин у природі та житті людини
Учні самостійно визначають значення тварин у природі та житті людини, за допомогою підручника. Вчитель аналізує роботу учнів та виправляє помилки.
Відповіді для орієнтування
- Тварини беруть участь у кругообігу речовин;
- геологічна (ґрунто-, породоутворююча) діяльність тварин;
- використання викопних решток тварин для визначення відносного віку шарів гірських порід;
- беруть участь у запиленні рослин (у Європі 80 % покритонасінних рослин запилюється комахами);
- створюють умови життя для зовнішніх та внутрішніх паразитів;
- беруть участь у поширенні рослин, грибів, бактерій та вірусів;
- джерело їжі, сировини, медикаментів;
- деякі є збудниками захворювань;
- використовуються як біологічні вороги, що знищують шкідників;
- мають наукове значення як об’єкти досліджень;
- використовуються для транспортних, сторожових, спортивно-оздоровчих та багатьох інших цілей;
- мають естетичне та емоційне значення.
VІІІ. Закріплення нових знаань та вмінь учнів
1. Вправа «Четвертий зайвий». Робота в парах.
Учням пропонується два набори по чотири зображення. Вони мають, порадившись із сусідом по парті, обрати зайве ¬зображення та пояснити, чому вважають його зайвим. (Роздавальний матеріал.)
2. Фронтальна бесіда.
Учитель пропонує учням назвати спільні ознаки тварин і рослин, а потім відмінності цих організмів.
ІХ.Підбиття підсумків уроку
Рефлексія
Вправа продовжіть речення:
- На уроці я навчився….
- Я дізнався що….
-Я повторив….
-Мене вразило….
-Я запам’ятав….
Заключне слово вчителя (Слайд 10.)
Запам’ятайте, діти, що ми повинні піклуватися про тварин і не можемо бути байдужими до них. Адже любов до природи , до тварин роблять людину добрішою. Будьте до природи уважнішими, вона вам обов’язково віддячить.
Х.Домашнє завдання
1. Опрацювати відповідний параграф підручника;
2.Підготувати розповідь про улюблену тварину.
Література:
Природознавство : підручник для 5-го кл. загальноосвітнього навчального закладу / Т.В. Крошевнюк, В.І. Баштовий; за аг. ред. О.Г. Ярошенко.-К. : Генеза, 2013.
ความคิดเห็น