Дорожні знаки та їх групи. урок з основ здоров'я
- Орловська І. О.
- 25 апр. 2017 г.
- 8 мин. чтения


Урок з курсу «Основи здоров’я" у 4 класі.
Підготувала
вчитель початкових класів
( спеціаліст І категорії)
Волоського НВК
Орловська Ірина Олександрівна
Тема. Дорожні знаки та їх групи.
Мета:
ознайомити учнів із дорожніми знаками, формувати навички їх розпізнавання, закріпити вивчені Правила дорожнього руху;
розвивати вміння застосовувати набуті знання на практиці, увагу, спостережливість, уміння орієнтуватися на вулицях міста за допомогою дорожніх знаків;
виховувати увагу, бажання знати і виконувати Правила дорожнього руху, обережність, культуру поведінки на вулицях міста.
Обладнання: дорожні знаки, таблиці з групами дорожніх знаків, індивідуальні картки.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
Епіграф уроку
Здоров'я настільки переважує решту благ життя,
що здоровий жебрак щасливіший за хворого короля.
Артур Шопенгауер
І. Організація класу.
Хто здоровий, той сміється, Все йому в житті вдається. Він долає всі вершини, Це ж чудово для людини!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
У народі кажуть, що найцінніший скарб людини – це її здоров’я. Тому його необхідно берегти.
Любіть себе та інших поважайте, .(Слайд 2 )
Своє життя й здоровя бережіть.
І правильну дорогу вибирайте,
Якщо до старості бажаєте дожить.
Втратити здоров’я або життя дуже просто і легко, а от повернути його назад іноді буває неможливо. Отже, про це треба пам’ятати..
Прослухавши вірш,скажіть, про що ми будемо з вами говорити.
Ми живемо в суспільстві людському.
Так багато є правил у ньому.
Знати правила ці треба, друже,
Та й виконувать добре їх дуже.
Правило — це є вимога єдина,
Ну, а ти у суспільстві — людина!
А тепер тобі стало вже ясно —
Всі вимоги виконувать вчасно!
Хай засвоїть твоя голова
В нашій мові чарівні слова.
І знання запасай на майбутнє —
Для людини це сила могутня.
А здоровим щоб буть силі й духу,
Треба знати ще й правила руху.
Хоч питання це дуже складне,
Але знай, що життя в нас одне.
Неповторне: як втратиш — не буде,
Будуть інші сміятися люди,
Будуть інші співати пісні,
Зорі будуть стрічать росяні.
А щоб цього не сталось ніколи,
Ми підемо до нашої школи.
Набирайся і сили, і духу —
Йдемо в гості до Правила Руху.
ІІІ. Повідомлення теми та мети.
Сьогодні на уроці ми не просто будемо вивчати правила дорожнього руху, а познайомимося із дорожніми знаками, їх видами, та навчимося орієнтуватися за ними у межах міста.
Загадка.
Відгадайте, хто це?
Ми побачили з тобою,(слайд 3)
Як одною лиш рукою,
Тільки жезла він підняв –
Вантажівку вмить спиняв.
Що ж це за силач такий?
Це - ….( інспектор ДАІ)
Мужня людина, яка несе свою службу і в спеку, і в дощ, і вдень, і вночі – це інспектор ДАІ. Він перевіряє справність автомашин, слідкує за виконанням водіями правил дорожнього руху, першим приходить на допомогу потерпілим у дорожньо-транспортних пригодах.
1.Створення навчальної ситуації.
- Щоб досягти мети, нам слід дотримуватись п’яти правил: (Слайд 4)
Правило піднятої руки
Дружня співпраця в парах,
Уважно слухати вчителя
Активно і творчо працювати
Учитись оцінювати свої знання та знання друзів
2. Очікувані цілі
- Що ви очікуєте від уроку? (слайд 5)
( дізнатися нове, розширити знання, збагатити словник, відкрити нове, пізнати радість)
ІV. Засвоєння нових знань, умінь та навичок.
- Відгадавши загадку, ви зрозумієте про буде йти мова на уроці.
1. Загадка
Стоять вони всі при дорозі,
Допомогти людині в змозі,
Усюди — близько і далеко,
Надійні сторожі безпеки.
Одні із них нам сповіщають,
А інші — щось забороняють,
Попереджають нас завжди,
Аби не трапилось біди.
Вартують на узбіччях тихо,
Оберігають нас від лиха.
Ти тільки будь уважним дуже,
Їх слухайся, шановний друже.
Це знає кожен, знає всякий —
Слід поважать дорожні … ( Знаки)
2. Випереджуюче завдання.
Окремі учні отримали завдання дізнатися історію створення дорожніх знаків.
Групова робота. Інтерактивна технологія «Навчаючи – учусь» .
І група (Слайд 6)
Перші дорожні знаки з'явилися практично одночасно з виникненням доріг. Первісні дороги важко назвати шляхами. Древні єгиптяни мостили їх камінням, а сирійці — цеглою, а предки Древньої Русі — дерев'яними колодами, римляни — з плит. Перші вимощені дороги з'явились в розвинених могутніх державах: Єгипті, Персії, Римі. Ці дороги були вузькі. Щоб розминутися виникли правила чиношанування, хто багатший, той проїде.
Багато тисяч років тому, люди користувалися звіриними стежками. Тварини без складних приладів і точних розрахунків уміють обирати найнебезпечніший напрямок. Вони обминають велике каміння, грузьку драговину, глибокі провалля. Перші дороги у Південній Америці прокладались по шляхах слонів. Для позначення маршруту первісні мандрівники надломлювали сучки і робили мітки на корі дерев, встановлювали вздовж доріг камені певної форми.
«Не йди сюди» — гілочка покладена поперед стежки.
«Прямуй так» — наконечник стріли чи списа, біля нього малюнок оселі.
Білочку на стежці нагадує знак «В'їзд заборонено».
Наступним кроком стало надання придорожнім спорудам конкретної форми, щоб виділити їх на фоні навколишнього пейзажу. З цією метою вздовж доріг почали ставити скульптури.
Одну з таких скульптур - половецьку бабу - можна побачити в музеї-заповіднику «Коломенське». Після виникнення писемності на каменях стали робити написи, звичайно писали назву населеного пункту, в який веде дорога. Перша в світі система дорожніх знаків виникла в Давньому Римі в III ст. до н.е.
2 група
Юлій Цезар був, ймовірно, першим правителем в історії, який ввів правила дорожнього руху. Він, наприклад, прийняв закон, по якому жінки не мали права управляти колісницями в Римі. Із виникненням автомобілів з'явилися перші регулювальники, які стояли на дорогах і рукою показували напрям руху. Потім їм видали сигнальні ліхтарі. Але вони не могли вирішити всіх проблем. Тому що транспортний потік протягом дня змінюється, і буває дуже напружений годинник руху. До 1920 року не існувало автоматичних світлофорів. У 1927 році дві люди запатентували «автоматичного регулювальника». На перехрестях були встановлені перші світлофори, щоб упорядкувати рух транспорту. Один з світлофорів, винайдений Гарі Хау з Йельського університету, був встановлений в Нью-Хейвені, штат Коннектикут, в квітні 1928 року.
3 група
У 1903 році на вулицях Парижа з'явилися перші дорожні знаки: на чорному або синьому тлі квадратних вивісок білою фарбою було намальовано символи - «Крутий спуск», «Небезпечний поворот», «Нерівна дорога».Стрімкий розвиток автомобільного транспорту ставило перед кожною країною одні й ті ж завдання: як покращити організацію руху і безпеку проїзду. Для вирішення цих питань представники європейських країн зібралися в 1909 р. в Парижі на конференцію з автомобільного руху, на якій була розроблена і прийнята «Міжнародна конвенція щодо пересування автомобілів», що регламентує основні принципи дорожнього руху та вимоги до автомобіля. Даною конвенцією було введено чотири дорожніх знаки: «Нерівна дорога», «Звивиста дорога, «Перехрестя» і «Перетин з залізницею».
Перевірка за допомогою технології «Мозковий штурм»
Коли виникли дорожні знаки? (Перші дорожні знаки з'явилися практично одночасно з виникненням доріг.)
2.Де виникла перша система дорожніх знаків?( Перша в світі система дорожніх знаків виникла в Давньому Римі в III ст. до н.е.)
3.Де з’явилися перші дорожні знаки? (на вулицях Парижа з'явилися перші дорожні знаки).
4.Де була прийнята «Міжнародна конвенція щодо пересування автомобілів»?
( в Парижі).
5.Які були перші дорожні знаки?
( «Нерівна дорога», «Звивиста дорога», «Перехрестя» і «Перетин з залізницею»).
3. Розповідь учителя.Робота з підручником. С.129-133.)
Коли людина вчиться читати, їй показують букви. Із букв будують слова, зі слів — речення. У дорожньої мови також є букви — знаки. Але їх не потрібно складати у слова. Один знак, одна дорожня буква означає цілу фразу — дорожній сигнал. Ці сигнали бувають різними. Одні попереджають водія або пішохода про небезпеку, інші — забороняють рух. Є знаки, за допомогою яких можна дізнатися, де отримують якусь послугу.
Одні знаки розміщені на трикутниках з червоною облямівкою. Ці знаки встановлюються на відстані 150-300 м поза населеними пунктами, у населених пунктах — на відстані 50-100 м до початку небезпечної ділянки.
Інші знаки не випадково розміщені у колі з червоною облямівкою або з червоним фоном.
А ось знаки у колі блакитного кольору. Вони дозволяють рух, наказують рухатися у певному напрямку легковим автомобілям, вказують велосипедну доріж,ку, доріжку для пішоходів тощо.
Є ще знаки — блакитні прямокутники з малюнками: то ніж з виделкою, то червоний хрест, то намет, то ліжко. Не важко здогадатися, що ці знаки вказують: поруч їдальня, медичний пункт і т. д.
Фізкультхвилинка «Світлофор».
— Зараз проведемо гру на уважність. Називається вона «Світлофор». Правила гри: коли я вам показую кружечок червоного кольору – ви стоїте. На жовтий колір — плескаєте в долоні, а на зелений – крокуєте на місці. В кожному ряду, учень, який припустився помилки, сідає. Виграє та команда, що допустить найменше помилок.
4. Про види дорожніх знаків(Слайд 7 )
Усі дорожні знаки поділяються на групи:
попереджувальні знаки;
знаки пріоритету;
заборонні знаки;
зобов’язуючі знаки;
інформаційно-вказівні знаки;
знаки сервісу.
5. Робота з підручником . С.129-133.)
6. Вікторина
( Виходять учні розказують про знак, а учні класу називають та показують його.)
(Слайд 8)
Попереджувальні знаки
Водій гальмує тут уважно,
Ну, а за ним його сусід.
А люди йдуть собі поважно,
Бо пішохідний перехід! ( Знак 1.32 Пішохідний перехід)
Ще більш уважним треба бути,
Як край дороги школа є.
Бо діти можуть і забути,
Що цілий ряд машин снує. ( Знак 1.33 Діти)
А тут хлопчина може мчати,
І зразу, може, не збагне.
Тут треба теж пригальмувати,
І лихо хлопчика мине. ( Знак 1.34 Виїзд велосипедистів)
А ось і інша небезпека —
Хто знає, що в собі таїть?
Обвал дороги недалеко?
Чи впало дерево й лежить?
Усе, звичайно, може бути:
Аварія чи кавардак.
Не можна і на мить забути
Цей попереджувальний знак ( Знак 1.39 Інша небезпека ( аварійно –
небезпечна ділянка)
Наказові знаки (слайд 9)
Хто мене впізнав, скажіть!
Я такий чудовий!
Тут спокійно всі ходіть,
Знак я наказовий!
Я існую лиш для тих,
Хто пішечком ходить.
І спиню проїжджих всіх,
Щоб вам не зашкодить. Знак 4.13. Доріжка для пішоходів
Транспорт стане, не пройде,
Коли я на місці.
Я для тих, хто пішки йде,
Й велосипедистів. Знак 4. 14 Доріжка для пішоходів та велосипедистів
Заборонні знаки (Слайд 10)
Всякий рух забороняю
І відразу в толк візьміть.
Всіх про це повідомляю —
І, будь ласка, не шуміть. 3.1 — Рух заборонено.
Хоч малий — спинити в змозі!
Зрозумійте, діти, суть:
Якщо я є на дорозі —
Мотоцикли не пройдуть. 3.6 — Рух мотоциклів заборонено
Недалеко і до лиха,
Ця дорога смерть несе.
На велосипеді їхать
Заборонено, і все.
Якщо й вік вам дозволяє,
Чотирнадцять повних є,
Їхать він забороняє,
Бо для вас доріжки є!
А під знак оцей на трасу
Їхать вам уже ніяк!
Не забудьте мене часом,
Я вам заборонний знак.. 3.8 — Рух на велосипедах заборонено
Я кричу, я заявляю
Всім, хто хоче довго жить.
Строго я забороняю
Пішоходам тут ходить! 3.9 — Рух пішоходів заборонено.
Знак оцей — пересторога,
Дуже добре треба знать.
Тут кінчається дорога —
Заборонено в’їжджать! 3.21 — В’їзд заборонено
Інформаційно-вказівні знаки (Слайд 11).
Знаки сервісу (Слайд 12).
Знаки пріоритету (Слайд 13).
А чи є такі дорожні знаки??? (Слайд 14).
7. Гра «Так чи ні»?
1. Місце, де на вахті стоїть міліціонер. Пост ДАІ
2. Дуже хочеться їсти. Який ми шукаємо знак? Проїзд заборонено
3.Який знак вас напоїть? Питна вода
4.Ніч… Де зупинитися? Рух велосипедиста
5. Який знак допоможе перейти дорогу? Пішохідний перехід
6. Який рух забороняє рухатися? В’їзд заборонено
7.Який знак сповіщає про виїзд велосипедистів? Виїзд велосипедистів.
8. Гра «Дорожнє лото»
Беруть участь 14 дітей. Половина учнів тримають знаки, решта – підписи до них. Учень першої групи демонструє знак, а учень другої групи читає назву знака. Гра закінчується, коли всі пари стануть поряд, тобто знайдуть одне одного.
Обережно: діти! Рух заборонено Рух прямо
Пішохідний перехід Ресторан або їдальня Відстань до об’єкта
Робота ва парах. Гра «Відгадай»
Домалювати елемент дорожнього знака, якого не вистачає.
Робота в групах «Склади пазл»
2. Скласти знак (з розрізаних частинок).
9. Розгляд ситуацій.
Дівчинці, при поверненні зі школи додому, необхідно перейти дорогу. Побачивши знак «Діти», вона впевнено закрокувала через проїзну частину. Чи правильно зробила дівчинка? Якщо ні, то чого?
Відповідь: Знак «Діти» не дає переваги пішоходу при переході дороги. Дівчинці потрібно було зупинитися на тротуарі, глянути ліворуч і, лише переконавшись, що смуга руху вільна, дійти до середини дороги. Зупинитися на осьовій лінії, подивитися праворуч і закінчити перехід, якщо немає машин.
V. Підсумок уроку
-Чи збулися ваші очікування?
«Мозковий штурм»
1. Для введення обмежень в русі застосовують …(заборонні дорожні знаки).
2. Загальною ознакою попереджувальних дорожніх знаків є …(трикутник з червоною облямівкою та білим фоном).
3. Працівник ДАІ, який регулює дорожній рух…(регулювальник).
4. Нормативний документ, який встановлює порядок дорожнього руху на всій території України…(правила дорожнього руху).
5. Інформують про розміщення об’єктів сервісу…(знаки сервісу).
6. Загальною ознакою заборонних знаків є…(коло з червоною облямівкою та білим фоном).
Любіть себе та інших поважайте,
Своє життя й здоров’я бережіть.
І правильну дорогу вибирайте,
Якщо до старості бажаєте дожить.
Щоб не спізнитись — ви не поспішайте.
Раніше вийдіть, щоб спокійно йти.
А по дорозі рот не роззявляйте,
Щоб і життя, й здоров’я зберегти.
Бо їде транспорт, всюди перехожі.
Хтось на роботу, хтось з роботи йде.
Чи сіє дощ, чи дні стоять погожі,
А рух не зупиняється ніде.
Летять машини, швидкість в них висока.
Миттєво транспорт цей не зупинить.
І хоч дорога, може, й не широка,
Та через неї, діти, не біжіть.
Спіткнутись можна чи перечепитись…
Летять машини, вам несила встать.
Автомобіль не може зупинитись,
Страшне нещастя може вас спіткать.
Дорогу виберіть до рідної вам школи,
Щоб світлою й безпечною була.
І навпростець теж не ходіть ніколи,
Собі й нікому не бажайте зла.
Чи обіцяєте ви не порушувати правил безпеки дорожнього руху?
(Слайд 15).
Comments