Урок позакласного читання. Євген Гуцало . «Сім’я дикої качки».
- Мацькова Г. В.
- 7 апр. 2017 г.
- 7 мин. чтения

Тема уроку. Урок позакласного читання. Євген Гуцало . «Сім’я дикої качки».
Мета уроку: поглибити знання учнів про творчість Є. Гуцала, опрацювати ідейно – художній зміст оповідання, вчити дітей складати план розповіді, удосконалювати навички аналізу художнього тексту, розвивати творчі здібності, навички виразного читання, переказу за складеним планом; вміння створювати власну версію подальшого розвитку подій, виховувати критичне ставлення до власних вчинків; проявів доброти, благородства.
Тип уроку: урок позакласного читання.
Обладнання: тексти твору, ілюстрації до творів письменника, творчі роботи
учнів, малюнки про природу.
Цитати написані на дошці:
Тріпоче серце спійманої птиці,
В руках моїх не чує доброти.
Я дам тобі водиці і пшениці,
Моя пташино, тільки не тремти!
Д. Павличко
Бережіть природу, любі діти,
Я до цього все життя вас закликаю.
Хто байдуже ставиться до неї,
Той у грудях серденька не має.
Хід уроку.
І. Організаційний момент
І І. Актуалізація опорних знань
На дошці прикріпленні аркуші з словами ДОБРО І ЗЛО. Учні по черзі прикріплюють поняття
І група - ДОБРО
І І група - ЗЛО
Доброта
Чесність
Правда
Щирість
Милосердя
Мудрість
Благородство
Любов
Прощення
Жорстокість
Несправедливість
Байдужість
Пасивність
Егоїзм
Підлість
Безсердечність
Злопам’ятність
Нечесність
ПРОЧИТАТИ ПРИСЛІВЯ, з’єднавши стрілочками
Зрубав одне дерево,
Люби природу –
Любіть природу,
Тому, хто посадить дерево,подякують онуки,
Так треба жити,
Зроби добро - не кайся,
не чини її зла
посади троє
вдієш лихо – начувайся.
як жіночу вроду
а того, хто загубить проклянуть і діти.
щоб нікому зла не чинити
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
1.Розгадування кросворда
На перший погляд може здатися, що букви в кружечках розміщені хаотично. Насправді це не так. Якщо ви розташуєте їх у певному порядку, то прочитаєте назву твору, який ми сьогодні будемо вивчати.
Відповідь. "Сім'я дикої качки".
На дошці Скласти асоціативний кущ до слова «СІМ’Я»
Що для вас означає слово сім’я?
СІМ’Я – ( любов, піклування, взаєморозуміння, діти, родина, батьки, тепло, турбота)
2. Вступне слово вчителя
Яку красу дарує нам природа! Кожний бачить в ній щось особливе, чарівне. З щедрістю людина приймає дари матінки-природи. Квіти, ягоди, гриби, горіхи, свіже повітря, лікарські рослини, спів пташок, в річці — багато риби, раків. Придивиться навколо — все для неї.
А чи завжди люди вдячні їй?
Сьогодні я пропоную вам ознайомитися з твором Є. Гуцала «Сім’я дикої качки», в якому він намагається відтворити ставлення дітей до представників пташиного світу — дикої качки.
Ми з вами навчимося складати план розповіді та переказувати за складеним планом, будемо вчитися розвивати в собі критичне ставлення до власних вчинків; проявів доброти, благородства.
ІV. Сприйняття навчального матеріалу.
Повідомлення двох заздалегідь підготовлених учнів про життєвий і творчий шлях Є. Гуцала.
1 учень.
Народився Євген Гуцало 14 січня 1937 року в сім’ї сільських учителів у селі Старому Животові на Вінничині. Дитинство його було спотворене війною, голодом.
За фахом – він учитель, закінчив Ніжинський педагогічний інститут імені М. В. Гоголя. Але працював у редакції обласних газет «Літературна Україна», «Український письменник».
Серед художніх творів автора кілька поетичних збірок, повісті, романи. Але Багато працював письменник також для дітей та юнацтва – мабуть, так само, як і ті митці, чиє дитинство було захмарене війною.
2 учень
Так з’явилися книги « Олень Август», «З горіха зерня», «Дениско»,
« Пролітали коні». У своїх творах автор підштовхує дітей та дорослих свідомо ставитись до перетворення природи, розуміти, що добро – найвища цінність на світі. От і сьогодні ми познайомимось зі змістом оповідання «Сім’я дикої качки».
V. Робота над твором Є. Гуцала «Сім’я дикої качки»
1. Бесіда за питаннями. • Як Є. Гуцало майстерно описує красу літнього ранку? («Повітря пахло зволоженим листям, воно голубіло між стовбурами, і долина над верхівками дерев була кришталево чиста, кришталево дзвінка») Які художні засоби він для цього використав? • Чому радів Юрко? («…Що сьогодні таки прокинувся вчасно, що не очікував ні на батька, ні на матір, а подався сам до річки, щоб порибалити») • Як Юрко ставився до Тосі? Чим його дратувала дівчина? • Чим пояснити прив’язаність Тосі до Юрка? («…Весь час намагалася бути в його товаристві, не спускала з нього очей. Спочатку Юркові подобалась її увага, але скоро та увага стала йому надокучати й заважати») • Яку побрехеньку розповів Юрко дівчині? («Колись ми з батьком піймали були сома… Півтора пуда заважив… А як тельбушили його, то всередині знайшли краснопірку на кілограм. І вона ще була жива!») З якою метою він це робив? • Опишіть, застосовуючи текст твору, як Юрко ловив каченят. («…Юрко, кинувши свою вудочку, стрімголов шугнув уперед… забіг наперед, відрізаючи їм дорогу на берег. …Коли Юрко кинувся до них, розставляючи руки, щоб вони не повтікали, качка злетіла вгору. Хлопець поспіхом узявся ховати каченят за пазуху…») • Як поводила себе качка-мати, коли хлопець збирав її малят? («…Не наважуючись покинути дітей, не злітала в повітря, вона кидалася то туди, то сюди, захищаючи їх… качка злетіла вгору. …Од річки долетів розпачливий материн крик. …Зовсім близько пролетіла качка, сіла на землю, пробігла в напрямку до дітей,— і знову зірвалася, гнана страхом і розлукою») • Для чого Юрку потрібні були дикі каченята? («Я їх доглядатиму й приручу… Він уявляв, як повезе каченят у місто, як показуватиме своїм товаришам, як вони заздритимуть») • Якою була реакція Тосі на вчинок Юрка? («А Тосі було сумно… Може, й справді, вона даремно побоюється, а Юркові удасться їх доглянути й приручити? У її вухах стояв отой качиний крик, довго ще стояв…») • Чи можна Юрка звинуватити у жорстокості, коли він забрав каченят від матері? • Чому Тося не перешкодила вчинку хлопця? Як би ви повели себе, перебуваючи на місці дівчини?
Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій уклоніться
За щасливий день вчорашній.
Всі до сонця потягніться,
Вліво, вправо нахиліться,
Веретенцем покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
_ То як ми можемо сформулювати тему твору
2. Тема: відтворення взаємостосунків дітей зі світом природи (качиною сім’єю).
3. Ідея: засудження жорстокості, байдужості, прагнення піднестися за рахунок хвалькуватості, брехні (Юрко); возвеличення доброти, чуйності, милосердя (Тося).
4. Основна думка: а) дитина — майбутня доросла людина, яка повинна осмислено ставитися до своїх вчинків, нести відповідальність за них; б) не завдавай шкоди природі, вона варта поваги, любові; має право на життя.
5. Жанр: оповідання про дітей.
6. Композиція. Експозиція: ранішня подорож Юрка до річки на рибалку, зневажливе ставлення хлопця до Тосі. Зав’язка: побачивши сім’ю дикої качки, Юрко назбирав малих каченят собі за пазуху, не звертаючи уваги на крики матері-качки. Розвиток дії: хлопець приніс каченят додому, намагаючись їх приручити; Тося вирішує повернути диких каченят їх матері. Кульмінація: Тося за допомогою хлопців прагне навчити плавати каченят, не дати їм згинути. Розв’язка: від’їзд Юрка до міста, його небажання прощатися з Тосею. 7. Сюжет. Юрко (який приїхав з міста в гості до бабусі) був задоволений, бо вранці без батьків вирушив на рибалку. Риба не ловилася, а тут ще до нього прийшла Тося, з якою він то мирився, то сварився. Незабаром діти побачили дику качку з каченятами. Юрко кинувся збирати малих, незважаючи на крики качки. Хлопець приніс каченят додому, намагаючись їх приручити. Малі нічого не їли, ось-ось вони і загинуть. Поки Юрка не було вдома, Тося швиденько зібрала каченят і понесла до води, сподіваючись на те, що вона їм допоможе, віддасть качці-матері. Дівчина влізла у річку. Вона намагалася привчити плавати каченят. Сільські хлопці, які прибігли до річки, допомагали їй. Юрко, від’їжджаючи до міста, навіть не хотів проститися з Тосею. Хлопець не був і впевнений, що вона до нього підійде.
8. Складання орієнтовного плану твору Є. Гуцала «Сім’я дикої качки».
Поділ на групи на картках і на слайді • Подорож Юрка через ранковий ліс до річки. • Відчуття задоволення героя. • Юрко на риболовлі. • Прихід Тосі до Юрка. • Небажання Юрка товаришувати з Тосею. • Невдала риболовля хлопця. • Побрехеньки Юрка про вдалі лови. • Діти побачили сім’ю дикої качки. • Юрко виловив всіх каченят. Розпачливий крик качки. • Намагання Юрка приручити каченят. • Тося вирішує випустити маленьких диких пташенят. • Намагання дівчини привчити каченят до води. • Незадоволення Юрка вчинком Тосі. • Від’їзд Юрка до міста.
9. Переказування твору Є. Гуцала «Сім’я дикої качки» за складеним планом
VІ. . Закріплення вивченого матеріалу.
Метод «Займи позицію».
А як у подібній ситуації з сім’єю дикої качки вчинили б ви?
Група перша Група друга
Я вважаю… Я дуже…
Це зробили б тому…. Докладав би зусиль, щоб зробити…
Таким чином я… Але всі зусилля…
Позитивне… Результат вирішив би…
Негативне… Зміст позиції…
Зміст позиції своєї групи
«МІКРОФОН»
Який урок життя ви взяли для себе?
Якою на вашу думку повинна бути справжня людина?
Чому природа потребує захисту?
Як жити в єдності з природою?
VІI. Підсумок уроку
МЕТОД « незакінчене речення»
Я ніколи не буду …
Я буду старатися …
Мені …
VІІІ. Оцінювання учнів вчителем з коментуванням
ІХ. Домашнє завдання у рівнях
Написати міні-твір «Земля буде такою, якими будуть люди».
«Добрі вчинки моїх товари
Закріплення вивченого матеріалу
1. Проведення тестового опитування
1. Зранку Юркові добре дихалося, коли йшов стежкою: а) через старий дубовий ліс; б) вздовж зеленого гаю; в) біля широкої річки.
2. Від чого радів Юрко, прокинувшись вранці? Бо: а) батьки подарували йому новий велосипед; б) випала можливість самому порибалити, не чекаючи батьків; в) розпочалися літні канікули.
3. Який художній засіб використав Є. Гуцало у творі, висловлюючись: «Ліс на хвилю заслухався…» а) Епітет; б) метафору; в) порівняння.
4. Коли Юрко закинув вудочку в річку, то відразу на поплавці хлопець побачив: а) муху; б) бджолу; в) метелика.
5. На думку хлопця, риба боїться, коли: а) багато людей; б) хтось пропливає на човні; в) по річці плавають качки.
6. Сидячи з вудочкою на березі річки, Юрко був незадоволений через те, що: а) біля нього сиділа Тося; б) почав моросити дощ; в) забув приманку для риби.
7. Юрко приїхав із міста: а) в гості до бабусі; б) на річку, щоб відпочити біля водоймища; в) до лісу, щоб назбирати грибів, ягід.
8. Хлопець збрехав Тосі, що він з батьком спіймав: а) крокодила; б) сома; в) великого коропа.
9. У пересувному зоопарку, який приїхав до міста, не було: а) лисиць; б) крокодилів; в) носорогів.
10. Риса характеру, яка притаманна Юркові: а) доброта; б) улесливість; в) брехливість.
11. Хто допоміг хлопцю вислідити дику качку з каченятами? а) Сільські хлопці; б) бабуся хлопця; в) Тося.
12. Після того як Юрко позасовував у пазуху каченят, дика качка: а) почала його переслідувати; б) била хлопця крилами; в) злетіла вгору.
2. Робота на картках
Картка № 1 1. Від чого, на ваш погляд, залежить благополуччя в сім’ї? Через що сім’я дикої качки не зазнала щастя? Висловіть свою точку зору. 2. Що є щастям для людини? Чи відчував себе щасливим Юрко, коли ловив каченят? Свої спостереження обґрунтуйте. 3. Скільки було дітей у качки-матері? а) Троє; б) п’ятеро; в) восьмеро.
Картка № 2 1. Чому, на ваш погляд, Тося не застерігла Юрка від негативного вчинку? Чи можна її вважати спільницею жорстокого поводження хлопця до сім’ї дикої качки? Відповідь вмотивуйте. 2. Висловіть власні припущення стосовно причин постійних непорозумінь Тосі і Юрка. Відповідаючи, посилайтеся на вагомі аргументи. 3. Коли Юрко спіймав каченят, Тося із застереженням висловилася до хлопця: а) «…будеш нещасним на все життя»; б) «…вони повмирають без води»; в) «…це браконьєрський вчинок».
Картка № 3 1. Якого друга, подругу ви хотіли б обрати для себе — Тосю чи Юрка? Запропонуйте інші варіанти. Свій вибір обґрунтуйте. 2. Прокоментуйте поведінку качки-матері, коли Юрко забирав у неї дітей. Чи все вона зробила для того, щоб її каченята залишилися з нею? Відповідь вмотивуйте. 3. Юрко розмірковував над тим, як повезе каченят, яких він спіймав: а) на базар; б) у місто; в) на виставку диких птахів.
Comments