top of page

Розгорнуте повідомлення в науковому, публіцистичному стилях за попередньо складеним планом.

  • Мацькова Г. В.
  • 7 апр. 2017 г.
  • 4 мин. чтения

Українська мова 10 клас

Підготувала вчитель української мови та літератури

Волоського НВК Мацькова Г.В.

Тема. Розгорнуте повідомлення в науковому, публіцистичному стилях за попередньо складеним планом.

Мета: поглибити поняття про особливості повідомлення, удосконалювати вміння і навички самостійно складати повідомлення у науковому та публіцистичному стилях; формувати комунікативні вміння, необхідні для активної мовленнєвої діяльності; виховувати прагнення учнів до підвищення культури власного мовлення та екологічної культури.

Внутрішньопредметні зв’язки: мова і мовлення.

Міжпредметні зв’язки: екологія, географія.

Тип уроку: урок застосування знань, навичок й умінь.

Обладнання: 1. Заболотний О.В. Українська мова: підруч. для 10 кл. загальноосвіт. навч. закл.: рівень стандарту/ О.В. Заболотний, В.В. Заболотний. – К.: Генеза, 2010. – ст.173-175.

2. Роздатковий матеріал.

3. ІКТ (презентація)

ПЕРЕБІГ УРОКУ

  1. Організаційний момент СЛАЙД 1

З’ясування емоційної готовності учнів до уроку.

  • Доброго дня, шановні. Мені, Ганні Вікторівні, випала чудова нагода провести урок розвитку комунікативних умінь. Ви вже дорослі і , з мого боку, правильно було б визначитися, як до вас звертатися. Маю сподівання, що ви мені в цьому допоможете. Якщо бажаєте, щоб я зверталась до вас на ви, піднесіть будь ласка жовту картку, а якщо на ти – зелену.

  • Бачу переважна більшість класу піднесла картки…отже

  1. Повідомлення теми і мети уроку

  • Тема сьогоднішнього уроку «Розгорнуте повідомлення в науковому, публіцистичному стилях за попередньо складеним планом». СЛАЙД 2

  • Розгорніть будь ласка ваші зошити і запишіть число, класна робота, тему уроку.

  • На уроці ми поглибимо знання про повідомлення, будемо удосконалювати вміння і навички самостійно складати повідомлення у науковому та публіцистичному стилях; формувати комунікативні вміння, необхідні для активної мовленнєвої діяльності.

  1. Актуалізація опорних знань і дій учнів, необхідних для творчого рішення поставлених завдань

  • Перед тим як вступити у спілкування, проаналізуймо мовленнєву ситуацію з таких позицій. СЛАЙД 3

  • Де спілкуємось?(офіційна обстановка урок).

  • Хто адресат?(однокласники).

  • Мета мовлення – повідомлення.

  • Залежно від цього треба визначити : тему, основну думку висловлювання і звісно ж форму - діалогічну чи монологічну.

  • Пригадаймо, що називається повідомленням?

  • Які особливості розгорнутого повідомлення?

  • А тепер спробуємо зіставити особливості наукового та публіцистичного стилів мовлення і проаналізувати їх спільні й відмінні риси. СЛАЙД 4

  • На ваших партах є картки жовтого кольору. Прочитайте текст.

Для публіцистичного стилю мовлення притаманні логіч­ність, образність, емоційність, оцінність (спонукальність), а також відповідні мовні засоби. У текстах широко вживається суспільно-політична лексика, різноманітні види синтаксичних конструкцій.

Публіцистичний текст будується як наукове міркування: порушується важлива суспільна проблема, аналізуються й оцінюються можливі шляхи її вирішення, формулюються уза­гальнення й висновки, матеріал розміщується у строгій логіч­ній послідовності, використовується загальнонаукова терміно­логія. Це дещо наближає його до наукового стилю.

Публіцистичні виступи відзначаються вірогідністю, точ­ністю фактів, конкретністю, строгою обґрунтованістю, що дещо споріднює його з науковим стилем мовлення. З іншого боку, для публіцистичної промови характерні пристрасність, спонукальність. Найважливіша вимога, що ставиться перед публіцистикою, — загальнодоступність: вона розрахована на широку аудиторію і має бути доступною для всіх.

  • Що спільного і чим відрізняється публіцистичний стиль від наукового?

  • Візьмемо, до прикладу, 2 тексти і спробуємо визначити до якого стилю вони належать (тексти на білих картках).

Текст №1

Пісня — одна з найдавніших форм народної творчості. Вона зародилася в трудовій діяльності людини і стала виявом почуттів, дум і сподівань найширших народних мас. Тісний зв’язок пісні з трудовою і суспільно-громадською діяльністю людей спричинився до появи багатьох видів і жанрів народних пісень, які відображають історичні періоди в розвитку народу, його боротьбу за соціальне і національне визволення, а також вірування, обряди, побут, родинні відносини тощо (УРЕ.— Т. 11.— С. 219).

Текст №2

Чарівна, ніжна й граціозна українська пісня. Скажу більше: у ній є щось, що хапає за серце, щось глибоко задушевне. Як слушно пригодилися тут ці численні пестливі слова, які неможливо перекласти жодною іншою мовою, навіть і російською. Але не лише на пестливих словах створюється чарівли­вість української пісні. Ця чарівливість розлита в усьому: у словах і порів­няннях, а іноді й просто не знаєш у чому: мило та й годі! (М. Берг).

  • Молодці, бачу ви гарно пригадали матеріал, отже можемо переходити до наступного етапу нашого уроку.

  1. Аналіз завдання, розкриття способів рішення його творчих елементів

Робота з підручником

Опрацювання пам’ятки «Як готувати повідомлення» ст.174

  1. Самостійне виконання практичної частини роботи

Пропоную об’єднатися в групи. Кожна група попередньо отримала завдання дібрати матеріал для повідомлень за попередньо складеним планом.

СЛАЙД 5

І група буде складати повідомлення в науковому стилі на тему «Альтернативні види енергії».

ІІ - складатимеповідомлення в публіцистичному стилі на тему «Екологічна ситуація в Україні».

ІІІ група складає повідомлення в публіцистичному стилі на тему «Природні ресурси Хмельниччини».

  • Працюючи над створенням розгорнутого повідомлення не забувайте дотримуватися стилістичних норм. СЛАЙД 6

Релаксаційна хвилинка СЛАЙД 7

  • Отже після збору першого врожаю, можемо перейти до збору врожаю вашої праці. СЛАЙД 8

  • Запрошуємо до відповіді учасників І групи.

  • Учасники ІІ і ІІІ груп , чи відповідає зміст повідомлення темі?

  • Чи логічно викладено матеріал?

  • Запрошуємо до відповіді учасників ІІ групи.

  • Чи використовувались у повідомленні виражальні засоби, риторичні запитання?

  • Запрошуємо до відповіді учасників ІІІ групи.

  • Які зауваження до мовленнєвого оформлення можете зробити?

  • Чи був наявний контакт з аудиторією?

  1. Узагальнення й систематизація знань і способів виконання дій

  • Завданнями нашого уроку було: поглибити знання про повідомлення, удосконалити вміння і навички самостійно складати повідомлення у науковому та публіцистичному стилях; формувати комунікативні вміння, необхідні для активної мовленнєвої діяльності.

  • То чи досягли ми мети?

  1. Підведення підсумків уроку

Виставлення і коментування оцінок

  1. Повідомлення домашнього завдання

  • Погодьтеся: обговорення екологічних проблем в сучасному суспільстві є надзвичайно важливим, але все що оточує людину, бере початок із її душі. Тому насамперед маємо дбати про чистоту нашого внутрішнього світу. Саме над цим питанням я пропоную поміркувати вам удома і написати твір-роздум у публіцистичному стилі на тему «Екологія природи починається з екології душі» СЛАЙД 9

Comments


© 2015 Волоський НВК

вул. Шкільна 2, с. Волоське,

Деражнянський район,

Хмельницька область,

32251, тел. 0 (3856)9-36-19,

e-mail: volosskee@i.ua

bottom of page