top of page

Проблеми і мотиви: роль митця в суспільстві, служіння музі й народові, суть людського щастя, вдячнос

  • Мацькова Г. В.
  • 7 апр. 2017 г.
  • 5 мин. чтения

Урок №20

Тема уроку.

Мета уроку: продовжити опрацювання ідейно-художнього змісту поеми-казки, зосереджуючи увагу на проблемах і мотивах твору; охарактеризувати образи героїв, порівнюючи їх; допомогти усвідомити, що сила духу - конструктивне начало в житті людини; розвивати культуру зв’язного мовлення, пам’ять, увагу, спостережливість; уміння висловлювати власні суджен­ня про свободу творчості, про вільнолюбство людини; виховувати почуття поваги, любові до творчості Лесі Українки; шанувати мистецькі здобутки українців.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрет Лесі Українки, цитатний матеріал до характеристики Поета і Бертольдо.

ХІД УРОКУ

  1. Організаційний момент

  1. Перевірка домашнього завдання

Опитування учнів щодо знання напам’ять уривка з поеми Лесі Українки «Давня казка».

ІІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Літературна вікторина

«Впізнай поетичний твір Лесі Українки»

Як я так високо стояла,

Хай була б я весь вік одинока.

(«Ви щасливі, пречистії зорі»)

Лунали б тоді мої мрії

І щастя моє таємне.

(«Хотіла б я піснею стати»)

Замиготіло листячко зелене,

Посипались білесенькі квітки.

(«Давня весна»)

Тож підіте і скажіте,

Що поки я буду жити,

Не подумаю довіку

Зброї чесної зложити.

(«Давня казка»)

Та чого там, люди добрі,

За новинками впадати?

Може, часом не завадить

І давніше пригадати.

(«Давня казка»)

Співало все, сміялось і бриніло,

А я лежала хвора й самотна.

(«Давня весна»)

Якби я ваші промені мала,

Я б ніколи не мовила слова.

(«Ви щасливі, пречистії зорі»)

Щоб вільно по світі літати,

Щоб вітер розносив луну.

(«Хотіла б я піснею стати»)

Якби я була зіркою в небі,

Я б не знала ні туги, ні жалю.

(«Ви щасливі, пречистії зорі»)

Моя душа ніколи не забуде

Того дарунку, що весна дала.

(«Давня весна»)

Тільки чує — гомін, гуки,

Десь мисливські сурми грають,

Чутно разом, як собачі

Й людські голоси лунають.

(«Давня казка»)

Упасти на хвилі прозорі,

Буяти над морем хибким.

(«Хотіла б я піснею стати»)

  1. Проведення міні-дискусії. Обговорення питань

  • Про що свідчить закінчення твору? Чи можна вважати, що у творі Лесі Українки «Давня казка», як і у звичайній казці, добро пере­магає зло?

  • Хто в поемі-казці є уособленнями добра і зла? Свої міркування обґрунтуйте.

ІV. Оголошення теми і мети уроку

Мотивація навчальної діяльності школярів

V. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

  1. Вступне слово вчителя

Леся Українка була поетесою-борцем. Її цікавили люди героїчні. Вона писала про їхню відданість справі, про їхні поривання до волі. Героєм її творів став борець, обдарований поетичним, мистецьким хистом. Його думки і вчинки близькі та рідні самій поетесі. Вели­ка художня і громадсько-політична сила цього узагальненого образу полягає в тому, що він втілює в собі те краще, що відзначило пере­дових людей її часу.

Життя для Лесі Українки та героя її поезій — це безупинне зма­гання, боротьба, дружба і кохання. Люблячи добро, мусили пристрас­но ненавидіти зло, боротися з ним в ім’я добра.

Такими у творі виступають два діаметрально протилежні обра­зи — поет і лицар.

  1. Характеристика образів твору

  2. Поет.

  3. Бесіда за питаннями:

  • Коли ви вперше у творі зустрічаєтеся з поетом?

  • Які враження про нього у вас склалися?

  • Що є найціннішим для цього героя? Заради чого він живе?

  • Як до поета ставляться прості люди, Бертольдо?

  • Чому герой твору на зло відповідає добром?

  • Через що поет байдуже ставиться до золота, слави?

  • Яку допомогу надавав митець Бертольду? Чи була вона корис­ною?

  • Чому поет помирає? Яку справу він залишив по собі?

  • Чи можна ототожнити образ митця з Лесею Українкою? Свої мір­кування доведіть.

  1. Лицар Бертольдо.

  2. Бесіда за питаннями:

  • Як ви сприйняли лицаря, вперше зустрівшись з ним на сторінках твору?

  • Чому він так зневажливо поставився до поета під час свого по­лювання?

  • Яким зображений пан, коли він прийшов до митця з проханням скласти пісню для своєї коханої?

  • 3 чим був пов’язаний військовий похід під керівництвом Бертольда?

  • У чому виявилася жорстокість героя до простого люду після по­вернення з війни?

  • Чим Бертольдові не подобався митець?

  • Через що поет став небезпечним пану?

  • За що лицар пропонував поетові золото? Як це його характеризує?

  • Ув’язнення поета — це помста Бертольда за добрі справи митця? Відповідь обґрунтуйте.

  • Що вас вразило у цьому образі?

  1. Творча лабораторія

Учні отримують картки із цитатами до характеристики образів Поета і Бертольдо і мають скласти цитатно-образне гроно кожного із героїв.

Поет

  • Тільки мав талант до віршів

Не пози­чений, а власний.

  • Хоч не був він теж поганий,

— От собі — людина божа!

  • Бо зовсім не вмів співати.

  • До його малої хати

Раз у раз ходила мо­лодь

Пісні — слова вислухати.

  • Теє слово всім давало

То розвагу, то пораду.

  • Він зо всього був догодний

Ні голодний, ні холодний.

  • Ей, я лиха не боюся

з ним ночую, з ним і днюю...

  • Не турбуйсь за мене, пане,

Маю я багатства стільки,

Що його й на тебе стане!

  • Та і сам я

Не люблю за панами жарту...

  • Бачиш ти — оця діброва,

Поле, небо, синє море,

То моє багатство — панство

І розкішне, і просторе

При всьому цьому багатстві

Я щас­ливий завжди й вільний.

  • Так, я вільний, маю бистрі

Вільні думи-чарівниці.

  • Все, чого душа запрагне,

Я створю в одну хвилину,

В таємні світи надхмарні

Я на крилах думки лину.

  • Скрізь гуляю, скрізь буяю,

Мов той вітер дзвінкий в полі;

Сам я вільний і ніколи

Не зламав чужої волі.

Бертольдо

  • Попереду їхав лицар,

Та лихий такий, крий боже!

  • Слухай, ти, втікай лиш краще,

Бо пізнаєшся ти з лихом!

  • Спалахнув від гніву лицар,

Був він гордий та завзятий,

Але ж тіль­ки на упертість

Та на гордощі багатий.

  • Я б віддав отой химерний

Твій таємний світ надхмарний

За на­земне справжнє графство,

За підхмарний замок гарний.

  • Я б віддав твоє багатство

І непевнії країни

За єдиний поцілунок

Від коханої дівчини...

  • Прощавай, дружино люба,

Всі розкоші, всі вигоди!

Все те треба проміняти

На далекії походи.

  • О, тепер було у нього

Срібла, золота багато!

  • Окрім того, що набрав він

На війні всього без ліку.

  • Він живе в своєму графстві,

Наче сам король вельможний.

  • Люд увесь в тім краю мусив

Узнавать його за пана.

  • Та й по всіх далеких війнах

Граф привчився до грабунку,

А тепер в своїй країні

Він шукав у тім рятунку.

  • Почалися нескінченні

Мита, панщина, податки.

Граф поставив на дорогах

Скрізь застави та рогатки.

  • Люди мучились як в пеклі,

Пан втішався як у раю.

  • Пан гуляв у себе в замку,

У ярмі стогнали люди.

  • — Гей, ловіть співця, в’яжіте!

У тюрму його в кайдани!

Та скоріш, скоріш біжите!

  • Коли він складання віршів

Бунтівничих не покине,

То в тюрму його закину,

Там він, клятий, і загине!

  1. Фізкультхвилинка

Щось не хочеться сидіти,

Треба трохи відпочити.

Руки вгору, руки вниз,

Руки в боки, руки так,

Руки вгору, як вітряк.

Вище руки підніміть

І спокійно опустіть.

Плесніть, діти, кілька раз.

За роботу, все гаразд!

  1. З народних джерел

З поданих прислів’їв виберіть ті, які стосуються поета, і ті, які — пана:

  • За рідний край і життя віддай.

  • Ворога напій і нагодуй, а ворог ворогом таки буде.

  • Хто людям добра бажає, той і собі має.

  • Ласий на гроші, як кіт на сало.

  • На язиці медок, а на душі льодок.

  • Один гроші складає, а другий мішок шиє.

  • Мудра голова не любить лихії слова.

  • Рідна земля і в жмені мила.

  1. Закріплення вивченого матеріалу

Бесіда

  1. Яка ідея твору? (Уславлення мужності, цілеспрямованості, віри у щасливе жит­тя (поет); засудження жорстокості, жаги до збагачення, прагнення поневолити народ (Бертольдо).

  2. Яка основна думка? (У пошані народній завжди залишаються ті, хто захи­щав, відстоював інтереси простого люду, жертвуючи своїм життям).

  3. Які проблеми і мотиви твору?

  4. Дослідіть, у чому полягало багатство пана і поета. Свої спостере­ження узагальніть.

  5. Дослідіть, кого намагалася відобразити Леся Українка у творі на прикладі поета і Бертольда. Свої спостереження обґрунтуйте.

  1. Підсумок уроку

Отже, служіння літератури поневоленому народові, Лесі Українка розуміла як участь у революційній боротьбі. На той час вона своїм життям, своєю невтомною працею показала, яким повинен бути на­родний митець. Тому в образі героя «Давньої казки» ми пізнаємо риси характеру самої Лесі Українки. Його шлях до народного поета — це шлях самої письменниці.

Він (як і Леся Українка) зрозумів, що в суспільстві боротьба йде впродовж віків, ще з того часу, як існують бідні й багаті. І лише тоді, коли ця боротьба скінчиться,

То скінчиться давня казка,

А настане правда нова.

  1. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів

  1. Домашнє завдання

Дібрати матеріал для характеристики героїв Поета і Бертольдо.

Comments


© 2015 Волоський НВК

вул. Шкільна 2, с. Волоське,

Деражнянський район,

Хмельницька область,

32251, тел. 0 (3856)9-36-19,

e-mail: volosskee@i.ua

bottom of page