top of page

«Хотіла б я піснею стати…». Мрія і дійсність як провідні мотиви поезії.

  • Балігар Євген
  • 7 апр. 2017 г.
  • 5 мин. чтения

Урок №18

Тема уроку. «Хотіла б я піснею стати…». Мрія і дійсність як провідні мотиви поезії.

Мета уроку: опрацьовувати ідейно-художній зміст програмового твору Лесі Українки, пов’язуючи його з життям поетеси; з’ясувати основні мотиви даного вірша; розвивати вміння коментувати прочитане, логічно мислити, зіставляти, узагальнювати; формувати кругозір, світогляд школярів; виховувати почуття поваги, любові до поетичної творчості Лесі Українки, прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.

Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь.

Обладнання: портрет Лесі Українки, збірки її творів, дидактичний матеріал (картки), романс Валерія Квасневського на слова Лесі Українки «Хотіла б я піснею стати» у виконання Світлани Мончук (відео).

ХІД УРОКУ

  1. Організаційний момент

  1. Перевірка домашнього завдання

Учні зачитують свої міні-твори на тему «Весна у рідному краї»

ІII. Актуалізація опорних знань

Бесіда за питаннями

- Дайте визначення пісні як жанру художньої літератури.(Пісня-це словесно-музичний твір, призначений для співу). - Які пісні бувають за жанром? (За жанром пісні бувають: трудові, обрядові, календарні (колядки, щедрівки, веснянки, русальні, купальські, обжинкові), колискові, весільні, похоронні, історичні, баладні, коломийки). - У чому полягає значення пісень для людини? (Помітну роль в нашому житті відіграють українські пісні. Без них ми б не дізналися про минуле наших предків, які оспівували правдиве життя людей. Не дізналися про трагізм у цих піснях і про гумор. Люди не могли обійтися без пісень, тому що вони підіймали дух, якщо воїни ішли на війну і підіймали настрій, розповідали про долі різних людей). - Як Леся Українка ставилася до музики, пісень? (Твори геніальної поетеси мають свій неповторний стиль, свою окрему філософію, за якою можна одразу впізнати авторку. Інтелект, поетична інтуїція, глибока ніжність жіночої душі, сильна творча воля, орлиний лет душі, уміння відмежуватися від сірої буденності й без галасу і самовихваляння творити образ вільної людини-усе це гармонійно поєдналось у творчості Лесі Українки (Лариси Петрівни Косач.)Музика стала для неї затамованою стихією, глибоким відлунням, яке лягло на літературну творчість. А поміж тим сама Леся зізнавалася: «Мені інколи здається, що з мене вийшов би далеко кращий музика, ніж поет, та тільки біда, що природа мені утяла кепський жарт . Мрія, не здійснена»).

IV.Оголошення теми і мети уроку

V. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Вступне слово вчителя Пісня! Як багато вона важить у житті людини! У ній — минуле, сучасне і майбутнє. В ній найповніше виявилася душа народу. Українська пісня ніколи не відривалася від життя. Воно завжди було її джерелом і об’єктом відображення. Народна пісенність як дзеркало життя і поглядів людей відзначається винятковою вірністю, бо ж вона вивірена багатим досвідом поколінь, відшліфована впродовж віків найталановитішими представниками народу, облагороджена чистим народним сумлінням. Саме в цьому — секрет її невмирущої поетичної краси і загальнонародного звучання.

Отже, сьогодні на уроці ми спробуємо дати відповідь на запитання: чому лірична героїня поезії Лесі Українки виявила бажання стати піснею?

Запис у словник - Що називається художнім образом?(Особлива форма естетичного освоєння світу, за якої зберігається його предметно-чуттєвий характер, його цілісність, життєвість, конкретність, на відміну від наукового пізнання, що подається у формі абстрактних понять)

2. Опрацювання ідейно-художнього змісту поезії Лесі Українки «Хотіла б я піснею стати»

Слово вчителя

У 1899 році у Львові вийшла поетична збірка Лесі Українки «Думи і мрії». Збірка відкривалася поемами «Давня казка» і «Роберт Брюс, король шотландський», далі – поетичні цикли «Мелодії», «Невольничі пісні», «Відгуки». У циклі «Мелодії» вміщені справжні поетичні перлини – «Хотіла б я піснею стати» і «Давня весна». Ця поезія вперше була надрукована в журналі «Зоря», 1894р. №2, стор. 35-36

2.1. Виразне читання твору.

Хотіла б я піснею стати У сюю хвилину ясну, Щоб вільно по світі літати, Щоб вітер розносив луну.

Щоб геть аж під яснії зорі Полинути співом дзвінким, Упасти на хвилі прозорі, Буяти над морем хибким.

Лунали б тоді мої мрії І щастя моє таємне, Ясніші, ніж зорі яснії, Гучніші, ніж море гучне.

Обмін враженнями від прочитаного:

— Які бажання висловлює лірична героїня?

— Який у неї настрій?

— Чи мріяли про щось подібне і ви?

— З чим в уяві героїні вірша асоціюється воля?

— Продовжіть синонімічний ряд: «Ця поезія легка, чиста...»

- А зараз хочу вам поставити романс Валерія Квасневського на слова Лесі Українки «Хотіла б я піснею стати». Співає СВІТЛАНА МОНЧУК (відео).

Словникова робота(запис у зошит).

У вірші зустрічаються такі слова, як: Сюю – цю; луна – відголос; хибким – хистким, таким, що хвилюється, знаходиться у неспокої; гучне – голосне, те, що шумить. Проблемне питання, яке постає перед нами: Чому лірична героїня захотіла піснею стати? 2.2. Аналіз поезії. Бесіда за питаннями: — В образі кого постає перед нами лірична героїня? Зацитуйте відповідні рядки вірша. (Самої себе, пісні, зірок, моря, мрій, щастя.) — Що виражає людина через пісні? (Мрії, бажання, думки.) — Символом чого є для нас зорі? (Високого, недосяжного, інколи незрозумілого.) — Що таїть в собі море? (Глибини життя, негаразди.) — Чим є для героїні щастя? (Прихованими мріями, які, можливо, здійсняться.) — В якому образі виступають мрії? (Моста, що приведе до щастя.) — Які мотиви присутні у вірші? (Волелюбність, оптимізм, мрія, дійсність.) 2.3. Тема: бажання ліричної героїні вірша стати піснею, яка була б відомою в усьому світі. 2.4. Ідея: возвеличення прагнення творити красу і дарувати всім щастя. 2.5. Основна думка: пісня допомагає кожному мріяти про щастя, радість, долати життєві труднощі. 2.6. Жанр: лірична сповідь. 2.7. Художні особливості поезії

Епітети: «ясна хвилина, "ясні зорі”», «спів дзвінкий», «хвилі прозорі», «море хибне», «щастя таємне»; Метафори: «вітер розносив луну», «поминути співом», «упасти на хвилі», «лунами мрії»; Повтори: «ясніші... яснії», «гучніше... гучне», «мої...», «моє...»; Порівняння: «Ясніші, ніж зорі яснії»; «Гучніші, ніж море гучне».

3. Фізкультхвилинка

Щось не хочеться сидіти,

Треба трохи відпочити.

Руки вгору, руки вниз,

Руки в боки, руки так,

Руки вгору, як вітряк.

Вище руки підніміть

І спокійно опустіть.

Плесніть, діти, кілька раз.

За роботу, все гаразд!

4. Слово вчителя

-Повертаємося до проблемного питання, яке було поставлене на початку уроку .

Чому лірична героїня Лесі Українки захотіла піснею стати? (Леся Українка мала могутню зброю — багату уяву, палке серце, величезний талант. Тому й захотілося їй стати піснею, щоб вільно по світу літати, допомагати людям у горі й радіти з ними в радості. Ліричну героїню ваблять стихії, їй хочеться вітром літати від ясних зір до глибокого моря. Має вона й свої таємниці, «щастя… таємне», яке засіяє разом із нею ясніше ясної зорі й гучніше, ніж море. У вірші багато інверсій, епітетів, які увиразнюють основну думку.)

VІ. Закріплення вивченого матеріалу

Робота на картках Картка № 1 1. Дослідіть, у чому Леся Українка вбачає призначення своєї пісні? Відповідь обґрунтуйте. 2. Що свідчить у творі про прагнення поетеси жити на благо інших, дарувати радість і добро всім людям. Наведіть переконливі аргументи, посилаючись на зміст вірша. 3. Пафос, яким пройнята поезія Лесі Українки: а) веселий; б) сумний; в) байдужий; г) життєстверджуючий. Картка № 2 1. Як ви вважаєте, чи здійсниться мрія ліричної героїні твору стати піснею? Свої міркування вмотивуйте. 2. Дослідіть, яким уявляє для себе щастя Леся Українка. Відповідаючи, посилайтеся на факти з життя поетеси і зміст її твору. 3. Визначте художній засіб, використаний Лесею Українкою у рядку «У сюю хвилю ясну»: а) епітет; б) порівняння; в) гіпербола; г) метафора. Картка № 3 1. Чим, на ваш погляд, пояснити бажання Лесі Українки стати піснею? Свої міркування прокоментуйте. 2. Вмотивуйте, чи можна вважати пісню для поетеси потребою її душі? Яким чином поезія, покладена на музику, впливає на внутрішній стан людини. 3. Збірка Лесі Українки до якої належить її поезія «Хотіла б я піснею стати»: а) «На крилах пісень»; б) «Думи і мрії»; в) «Відгуки»; г) до творів, що не ввійшли до жодної із зазначених збірок.

VІI. Підсумок уроку.

Зібрати зошити для перевірки виконаних завдань

VIII. Оголошення результатів навчальної діяльності (Оцінювання)

ІХ. Домашнє завдання Вивчити поезію Лесі Українки «Хотіла б я піснею стати» напам’ять, прочитати твір «Давня казка».

Comments


© 2015 Волоський НВК

вул. Шкільна 2, с. Волоське,

Деражнянський район,

Хмельницька область,

32251, тел. 0 (3856)9-36-19,

e-mail: volosskee@i.ua

bottom of page